Srdce čerpá krev přes cévy a tím vytváří tlak. Nejvyšší je v aortě a krevních tepnách. Ideální krevní tlak u zdravého člověka je 120/80 mmHg. Více si to rozebereme.
První číslo (systolický tlak) zaznamenává tlak v cévách v okamžiku, když srdce vypuzuje krev. Druhé číslo (diastolický tlak) měří tlak mezi dvěma údery srdce. V pořádku je i tlak s hodnotami mírně vyššími nebo nižšími.
Optimální hodnota u kojenců je pouze 80/40 mmHg, postupně se u větších dětí zvyšuje na 110/70 mmHg. Krevní tlak se mění v závislosti od aktuální psychické zátěže, fyzické kondice, počasí a rozdílný je ve dne a v noci.
Vysoký krevní tlak se projevuje bolestmi hlavy, nadměrným pocením a bušením srdce. Způsobuje poškození cév a následně může dojít k mrtvici nebo infarktu.
Mezi faktory zvyšující pravděpodobnost vysokého tlaku patří obezita, nadměrné solení, časté pití alkoholu a taky stres. Některé rizikové faktory, jako je dědičnost, věk nebo období po menopauze není možné ovlivnit.
Nízký tlak může mít za následky závratě, motání hlavy a omdlévání. Může doprovázet problémy se štítnou žlázou, nádorová onemocnění či onemocnění srdce. Ke změnám tlaku často dochází v těhotenství.
Udržet si zdravý tlak znamená žít zdravý životní styl, tj. jíst pestrou, vyváženou a na živiny bohatou stravu, zdravě se hýbat, trávit čas na čerstvém vzduchu a mít klidné povolání. Pomoci v tomto směru může i nastartování organismu 3-měsíční kúrou s chlorellou a následným pokračováním v podobě prevence pro ženy (Euniké Red) a pro muže (Euniké Blue).